پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

|

Search
Close this search box.

پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

Search
Close this search box.

پروژه های بزرگ کشاورزی منطقه آزاد ماکو در انتظار بهره برداری و آب رسانی سد کرم آباد

در دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی بر ضرورت تسریع در بهره برداری از سد کرم آباد تاکید ودر خصوص مشکلات موجود بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

به گزارش پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو، محمدرضا عبدالرحیمی روز یکشنبه در این دیدار ضمن تبریک انتصاب مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه ای و قبولی طاعات و عبادات در ماه میهمانی خدا گفت: سازمان منطقه آزاد اجرای پروژه های وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای در ماکو را پروژه های خود می داند و از هیچ کوششی برای إتمام وبهره برداری از پروژه های موجود دریغ نمی کند.

وی با اشاره به عزم وزارتخانه های نیرو و جهادکشاورزی برای اتمام پروژه راهبردی شبکه های اصلی و فرعی اراضی ۲۰ هزارهکتاری پایاب سد کرم آباد افزود: این پروژه ها با سرمایه گذاری سنگین بالای دو هزارمیلیاردتومانی طی چند سال اخیر انجام گردیده است و عدم بهره برداری سریع از این سد باعث تضرر اقتصادی کشور و منطقه می شود.

عبدالرحیمی اجرا و بهره برداری پروژه های کلان در بخش صنعت، کشاورزی، گردشگری و معدن را مستلزم تامین آب مورد نیاز آن عنوان کرد و ابراز امیدواری نمود: با تکمیل و جاری شدن آب در شبکه های مربوط منطقه شاهد تحول بسیار مهم در بخش راهبردی کشاورزی خواهیم بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اذعان بر اینکه اگر دولت امروز می خواست پروژه سد کرم آباد را امروز اجرا کند بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار لازم بود تصریح کرد: مقرر است با تعیین و انتخاب بهره برداران و سرمایه گذاران برخوردار از صلاحیت و اهلیت ایجاد ارزش افزوده بالا برای کشور و منطقه ظرف چند ماه آتی، ضروريست پروژه نيز تكميل شود.

وی با بیان اینکه مسئوليت و راهبري تكميل پروژه شبكه هاي اصلي و فرعي سد با وزارتخانه هاي نيرو و جهاد است ادامه داد: مسئولیت واگذاری اراضی ملی نیز باسازمان منطقه آزاد ماکوست که قطعا تلاش می کنیم در مسیر شکل گیری کشت و صنعت و دامپروری های بزرگ و اشتغال زا و ثروت آفرین در منطقه گام برداریم.

در این دیدار مدیرعامل شرکت آب منطقه آذربایجان غربی گفت: برای اتمام پروژه و آب رسانی به پروژه های پایاب این سد مبغ سه هزار و پانصد تا چهارهزار ميليارد ریال اعتبار لازم است .

اتابک جعفری بر آمادگي كامل شركت آب منطقه اي براي تامين آب كليه بخش هاي اقتصادي اعم از صنعت و خدمات و گردشگري در سطح منطقه آزاد ماكو تاكيد كرد و گفت: آب مورد نياز بخش صنعت در استان نیز تامين است و سرمايه گذاران مي توانند در اين بخش فعاليت كنند.

جعفری  از مزيتهاي قانوني منطقه آزاد و موقعيت منطقه به عنوان فرصت بسيار مهمي ياد كرد كه نه تنها براي منطقه بلكه براي كل كشور مي تواند منبع توسعه اقتصادي باشد.

شایان ذکر است: ایستگاه اصلی پمپاژ در دهانه رود ارس که مقرر است هر ثانیه بیش از پنج و دو دهم مترمکعب از حقآبه کشورمان از رودخانه مرزی ارس را برداشت و پمپاژ نماید، خط لوله اصلی تا سد به طول نزدیک بیست کیلومتر و به قطر دو متر و دو ایستگاه پمپاژ و تاسیسات ضربه گیر جریان آب در مواقع ضروری، دو ایستگاه تامین برق پروژه و خط لوله دو کیلومتری منشعب از خط لوله اصلی و متصل به مخزن ده هزارمتر مکعبی کنار سد موسوم به مخزن بهنگام که تامین آب بالغ بر هفت هزار و پانصد هکتار از اراضی محدوده از آن صورت خواهد گرفت و نیز شبکه های فرعی بر روی اراضی که تا بخشهایی از زمین های شهرستان شوط و شهر مرگنلر و … کشیده شده است و تا بیش از نود و پنج درصد آماده شده است.

پست الکترونیکی
واتساپ
چاپ
سید ذبیح الله امامزاده
سید ذبیح الله امامزاده
کارشناس خبر و رسانه

آخرین اخبار

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین عناوین