پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

|

Search
Close this search box.

پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

Search
Close this search box.

دستور فوری رئیس جمهور به جهانگیری معاون اول برای اقدام جدی دستگاه ها برای بازگشایی کامل مرز بازرگان

در پی درخواست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو از رئیس جمهور به منظور بازگشایی کامل مرز بازرگان،‌ دکتر روحانی دستور فوری برای اقدام مشترک و جدی وزارتخانه های امورخارجه، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و اموراقتصادی و دارایی را به معاون اول رئیس جمهور صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو،‌ محمد رضا عبدالرحیمی طی نامه ای به رئیس جمهور ضمن تشریح وضعیت دوماهه مرز بازرگان، خواستار اقدام جدی در خصوص بازرگشایی کامل مرز مذکو شد که دکتر روحانی دستور فوری با موضوع درخواست اتخاذ تدابیر برای جلوگیری از حذف ایران در نقطه صفر مرزی بازرگان را صادر کرد.

در پی نامه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو به رئیس جمهور و دستور دکتر روحانی با پیگیری های وزارت اقتصاد و امور دارایی و گمرک فعلا مرز بازرگان بصورت محدود بازگشایی شده و تلاش برای بازگشایی کامل و رفع محدودیت ها ادامه دارد.

شایان ذکر است: محمدرضا عبدالرحیمی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در این نامه با اشاره به احتمال طراحی و هدایت قدرت های فرامنطقه ای در راستای اهداف شوم منزوی ساختن کشورمان در تجارت بین المللی و حذف از مسیر ترانزیت و تبادلات منطقه ای و بین المللی خواستار دستور رئیس جمهور برای بررسی موضوع در شورای عالی امنیت ملی شده است.
-بکارگیری همه ظرفیتهای دستگاه دیپلماسی با همکاری وزارتخانه های امورخارجه، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، اموراقتصادی و دارایی برای مذاکره با مقامات ترکیه برای بازگشایی کامل مرز بازرگان به روی ناوگان حامل کالاهای وارداتی و صادراتی و ترانزیت
-اهتمام ویژه به برقراری اتصال شبکه ریلی ایران و ترکیه با احداث راه آهن تبریز – کارس که پیشتر در کمیسیون همکاری های مشترک اقتصادی ایران و ترکیه مورد توافق قرار گرفته و با برقراری مسیر یکپارچه ریلی از چین به خاورمیانه و جنوب مرکز اروپا می تواند اثر جدی در ارتقاء جایگاه کشور در ترانزیت کالا بین شرق و غرب و استفاده موثر از مزیت های تولیدی کشور جهت ایفای نقش جدی در زنجیره تامین کالای جهانی داشته باشند.
-ارتقاء زیر ساخت حمل و نقل جاده ای حد فاصل تبریز تا مرز بازرگان که در شأن مهمترین مسیر ترانزیت جادهای کشور نبوده
-فعال شدن جدی دستگاه دیپلماسی و وزارتخانه های راه و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی به منظور مذاکره و ایفای نقش جدی کشور در طرح کمربند و راه دولت چین با هدف ارتقاء سهم کشور از ترانزیت و جریان تبادل بین المللی کالا و تامین مالی توسعه زیرساخت های ترانزیت، ترانشیپ و لجستیک و ترانزیت بین المللی با مشارکت و سرمایه گذاری شرکت های چینی با استفاده از منابع صندوق های پشتیبان طرح و بانکهایی نظیر بانک توسعه آسیایی (ADB) یا بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا (AIIB} از دیگر درخواستهای مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو از رئیس جمهور در نامه مذکور بود.

پست الکترونیکی
واتساپ
چاپ
سید ذبیح الله امامزاده
سید ذبیح الله امامزاده
کارشناس خبر و رسانه

آخرین اخبار

اخبار مرتبط

نظرات

یک پاسخ به «دستور فوری رئیس جمهور به جهانگیری معاون اول برای اقدام جدی دستگاه ها برای بازگشایی کامل مرز بازرگان»

سلام. خسته نباشید. بنده خودم در یک شرکت حمل و نقل کار می کنم و از این موضوع (بسته شده دو ماهه مرز بازرگان) بسیار متضرر شده ایم. ولی همیشه برای بنده سوال است که چرا کشور ترکیه هیچ اصراری بر این امر ندارد ولی ایران به عناوین مختلف کوشیده مرز باز شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین عناوین