پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

|

Search
Close this search box.

پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

Search
Close this search box.

۴۰ درصد صادرات کشور از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام می شود

مرتضی بانک، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور، یازدهم شهریور در سفر به کیش از روند پیشرفت پروژه های عمرانی و زیر بنایی کیش بازدید به عمل آورده و دو طرح مرکزی ویژه برای بیماران کرونایی و همچنین پارلمان زنان کیش را افتتاح کرد.

به گزارش خبرآنلاین از چابهار : مرتضی بانک شامگاه گذشته (۱۱ شهریورماه) در حاشیه این بازدیدها، در جمع خبرنگاران گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جزو مناطق مهم اقتصادی کشور هستند که سهم فراوانی در صادرات کشور دارند.

وی با اعلام اینکه بیش از ۴۰ درصد صادرات کشور از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام می شود، افزود: روند صادرات مناطق آزاد از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۱۰ برابر شده است و این روند ادامه دارد. بخشی از این صادرات به خارج از کشور و بخشی به سرزمین اصلی است.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی میزان صادرات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به خارج از کشور را حدود ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

در سال ۹۸ بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در مناطق آزاد صورت گرفت

مشاور رئیس جمهور درباره روند میزان سرمایه گذاری در مناطق آزاد گفت: در سال ۹۸ بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در مناطق آزاد صورت گرفته است که این رقم نسبت به سال ۹۷ که میزان سرمایه گذاری ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است افزایش قابل توجهی را نشان می دهد.

وی افزود: علاوه بر این سرمایه‌گذاری ریالی شاهد حدود ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی نیز در مناطق آزاد بوده ایم. این میزان سرمایه گذاری نشان دهنده این است که علی رغم تحریم ها و فشارهای اقتصادی، اشتیاق برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد به دلیل وجود بازار مناسب در داخل و افزایش صادرات به خارج از کشور با توجه به افزایش قیمت ارز برای سرمایه گذار وجود دارد.

این مقام مسئول افزود: روند سرمایه‌گذاری در سال جاری نیز بسیار خوب بوده است و بیشترین میزان جذب سرمایه در مناطق آزاد کیش و ارس صورت است و در آینده نزدیک مجموعه از پروژه های مناطق آزاد توسط رئیس جمهور افتتاح خواهد شد که مجموع ارزش ریالی این پروژه ها ۵۸۰۰ میلیارد تومان است.

بانک اضافه کرد: برنامه ریزی های انجام شده برای بحث اشتغال در مناطق آزاد به صورت کامل اجرایی شده است و همچنین در زمینه اقتصاد مقاومتی نیز برنامه ریزی ها  به صورت صد در صد انجام شده‌اند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با تشریح مشکلات به وجود آمده در دوره شیوع کرونا گفت: در حوزه گردشگری به علت شرایط کرونا به خصوص در ایام اسفند و فروردین با کاهش گردشگر مواجه بودیم. البته بخش گردشگری در تمام دنیا به واسطه شیوع ویروس کرونا لطمه دیده است و در ایران هم به همین شکل بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد با کنترل بیماری کرونا این مشکل هر چه سریعتر رفع شود هرچند از خرداد به بعد روند افزایش گردشگر را در کیش داشته ایم.

توسعه اقتصادی بدون ارتباط با جامعه محلی و مشارکت در فعالیت های فرهنگی ناقص خواهد بود

بانک با بیان اینکه توسعه اقتصادی بدون ارتباط با جوامع محلی و مشارکت در فعالیت های فرهنگی ناقص خواهد بود، خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت این نکته ۱۰ درصد از اعتبارات مناطق آزاد به توسعه فرهنگی اختصاص یافته است. مشارکت گسترده ای در بحث آموزش و پرورش و فعالیتهای فرهنگی و هنری داریم و ارتباط بسیار خوبی نیز با جامعه هنری برقرار شده است، به عنوان مثال اخیراً در چابهار فیلمی درباره یک خانم شناگر که رکورد گینس را شکسته است با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت سازمان منطقه آزاد چابهار ساخته شده است و به زودی اکران خواهد شد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور افزود: همچنین از عناصر فرهنگی و هنری نیز در مناطق آزاد استفاده های زیادی انجام شده است و در جزیره کیش نیز به این مسئله توجه شده است. آقای افشین اعلا یکی از افرادی است که در جزیره کیش فعالیت های زیادی داشته است، وی به علت احساس مسئولیت اجتماعی و سیاسی، شعری درباره خیانتی که توسط یکی از کشورهای همسایه نسبت به جامعه اسلامی و مردم مظلوم فلسطین صورت گرفته است سروده‌اند که مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفت و نشان داد که جامعه کیش نیز علاوه بر مسائل اقتصادی در مسائل سیاسی و فرهنگی و هنری حضور فعال دارد. برنامه های فرهنگی و هنری زیادی نیز در جزیره کیش برگزار می شود. در سایر مناطق آزاد ما نیز فعالیت های فرهنگی و هنری خوبی وجود دارد.

پست الکترونیکی
واتساپ
چاپ
سید ذبیح الله امامزاده
سید ذبیح الله امامزاده
کارشناس خبر و رسانه

آخرین اخبار

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین عناوین