پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

|

Search
Close this search box.

پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

Search
Close this search box.

عملیات اجرایی فاز اول فنس کشی محدوده منطقه آزاد ماکو آغاز شد

با حضور مشاور رییس جمهور و دبیرشورای عالی مناطق آزاد، استاندار آذربایجان غربی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو، نماینده مردم منطقه آزاد ماکو در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان منطقه، عملیات اجرایی فاز اول فنس کشی محدوده منطقه آزاد ماکو بطول ۱۰ کیلومتر آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو محمدرضا عبدالرحیمی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در آئین کلنگ زنی این پروژه مهم طی سخنانی به اهمیت و ضرورت محصورسازی محدوده این منطقه آزاد اشاره کرد و گفت: یکی ازمزیت هاومشوق هاي اصلی مناطق آزاد درکشورمان به استنادماده14قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، مستثنی بودن واردات و صادرات مناطق با خارج از کشور پس از ثبت گمرکی از شمول مقررات صادرات و واردات می باشد، ضمن اینکه مبادلات مذکور با سایر نقاط کشور اعم از مسافري و تجاري تابع مقررات عمومی صادرات و واردات کشور است و معاف از مالیات گمرکی است.

وی ادامه داد: براین اساس واردات مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات و هرکالاي مصرفی و واسطه اي مجاز به منظور تولید در بخشهاي مختلف صنعت، کشاورزي و خدمات، مصرف و عرضه در سطح منطقه به مسافر و ساکنین منطقه، بارعایت مقررات صادرات و واردات و امورگمرکی مناطق آزاد متناسب با نوع و کاربرد آنها از پرداخت عوارض معمول معاف بوده و تنها مشمول پرداخت هزینه هاي خدماتی می باشند.

عبدالرحیمی به فراهم شدن بستر استفاده ازاین مزیت قانونی براي فعالیتهاي مختلف در تمام جغرافیاي منطقه آزاد تاکید کرد و اظهار داشت: ساماندهی و تقویت قابلیت نظارت و اطمینان حاکمیت از استفاده از اقلام وارداتیِ به منطقه درچارچوب مقررات مناطق آزاد و جلوگیري از شکل گیري هرگونه اقتصاد زیرزمینی بویژه انتقال و خروج غیر قانونی اقلام وارداتی از سطح منطقه به خارج از منطقه و نیز تکلیف نظام تنظیم گري و هدایت این مناطق در تعامل با دیگر سازمان ها و دستگاهه اي متولی اجرای این مهم را بیش از پیش ضروری کرده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو تقویت اقتصاد ملی و پیوند آن با اقتصاد منطقه و جهانی را از اهداف مناطق آزاد برشمرد و تاکید کرد:‌ تا زمانی که چنین قابلیتی در منطقه آزاد فراهم نگردد، امکان اعمال این مزیت قانونی به صورت کامل فراهم نخواهد گردید، ضمن اینکه درصورت اعمال کنترل شده آن صرفا در محدوده کوچکی از منطقه باز هم موضوع اقتصاد زیرزمینی، قاچاق و خروج غیر قانونی کالا از منطقه به صورت مستمر به عنوان دغدغه حاکمیت مطرح خواهد بود.

وی گفت: بر این اساس با اعتبار اولیه بیش از ۲۵۶ میلیارد ریال این پروژه از گیت ورودی اصلی به میزان ۵ کیلومتر سمت چپ و ۵ کیلومتر از سمت راست اجرا می شود.

عبدالرحیمی ارتفاع فنس را ۲/۸ متر عنوان کرد و گفت : در کنار آن جاده سرویس مسیر فنس به عرض ۶/۳۵ متر با سه باب گیت فرعی در فاز اول احداث می شود.

وی از آغاز عملیات اجرایی احداث گمرک در گیت ورودی این منطقه طی ماه های آتی با هماهنگی گمرک کشور خبر داد .

 

پست الکترونیکی
واتساپ
چاپ
سید ذبیح الله امامزاده
سید ذبیح الله امامزاده
کارشناس خبر و رسانه

آخرین اخبار

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین عناوین