پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

|

Search
Close this search box.

پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

Search
Close this search box.

در مصوبه اخذ مالیات برارزش افزوده مناطق آزاد تجدید نظر شود

دبیر اجرایی شورای همکاری و هماهنگی فعالین اقتصادی مناطق آزاد، طی نامه ای به رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، خواستار تجدیدنظر در مصوبه اخذ مالیات برارزش افزوده مناطق آزاد مندرج در لایحه بودجه 1400شد.

به گزارش فرینا، محمد صادق مبرهن نیاکان دبیر اجرایی شورای همکاری و هماهنگی فعالین اقتصادی مناطق آزاد، طی نامه ای خطاب نادران ریاست کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، نکاتی را پیرو مصاحبه و اعلام سخنگوی محترم کمیسیون تلفیق مبنی بر تصویب شمول مالیات بر ارزش افزوده در محدوده مناطق آزاد در لایحه بودجه سال 1400 و مشکلات احتمالی که از این حیث برای ادامه فعالیت در این مناطق بوجود خواهد آمد، را تشریح  و خواستار تجدید نظر در این مصوبه شد.

متن کامل نامه دبیر اجرایی شورای همکاری و هماهنگی فعالین اقتصادی مناطق آزاد به شرح زیر است:

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر نادران

ریاست محترم کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم

احتراماً پیرو مصاحبه و اعلام سخنگوی محترم کمیسیون تلفیق مبنی بر تصویب شمول مالیات بر ارزش افزوده در محدوده مناطق آزاد  در لایحه بودجه سال 1400 و مشکلات احتمالی که از این حیث برای ادامه فعالیت در این مناطق بوجود خواهد آمد ، این شورا به نمایندگی از طرف اکثر فعالین و ساکنین مناطق آزاد موارد بشرح ذیل را جهت استحضار و صدور اوامر مقتضی (تجدید نظر در این مصوبه) به حضورتان ارسال و اعلام می نمایید:

1. همانگونه که مستحضرید مطابق بند 3 ماده 52 قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده ، مناطق آزاد از شمول این قانون مستثنی و معاف شده  و نقض این بند قانونی در لایحه بودجه سنواتی،  طبیعتاً عدم اطمینان و اعتماد فعالین اقتصادی فعلی و متقاضیان سرمایه گذاران آتی این مناطق در خصوص ثبات قوانین و مقررات را بوجود خواهد آورد. چنانچه منظور نمایندگان محترم تأمین بخشی از درآمد و کسری بودجه کشور حاصل از وضعیت موجود است می بایستی به استحضار برسانیم که مطمئناً مبالغ دریافتی و  منافع مکتسبه از این بابت در مقایسه با خساراتی که پس از تحدید یا تعطیلی بسیاری از فعالیت های اقتصادی و نهایتا ایجاد دافعه در روند جذب سرمایه گزاری این مناطق ایجاد می شود بسیار ناچیز خواهد بود.

2. همانگونه که مستحضرید نمایندگان محترم در صحن علنی هنگام بررسی لایحه آخرین اصلاحات قانون مالیات بر ارزش افزوده ، مجددا معافیت مناطق آزاد  را ابقاء نمودند . چنانچه بخشی از این تصمیم در هنگام تصویب لایحه بودجه سال 1400 مربوط به ایراداتی باشد که شورای محترم نگهبان از مصوبه مجلس گرفتند به استحضار می رساند در این خصوص با برگزاری جلسه با جناب آقای دکتر ره پیک قائم مقام محترم دبیر شورای نگهبان توضیحات مبسوطی را ارایه  و نامه ای نیز تقدیم ایشان نمودیم ( تصویر پیوست ) و مخاطرات تسری مالیات بر ارزش افزوده در محدوده مناطق را به عرض رساندیم و امیدواریم مقبول اعضای محترم شورای نگهبان واقع گردد.

3. چنانچه عنوان شود مالیات فوق مالیات بر مصرف بوده و مربوط به مصرف کننده است، نیز شایان ذکر است هزینه های جاری فعالیت های اقتصادی، زندگی افراد مقیم و مسافرت به اکثر مناطق بویژه مناطق آزاد جنوبی و مرزی شمال غربی کشور و قیمت تمام شده کالا و خدمات به دلیل بعد مسافت و کرایه حمل ملزومات مصرفی ، حداقل 30 تا 50درصد از تهران، کلانشهرها و سایر شهرهای  کشور بیشتر است و چنانچه 9 درصد نیز از بابت مالیات بر ارزش افزوده به موارد یاد شده اضافه گردد صرفه و توجیه اقتصادی ادامه حضور در این مناطق کم رنگ تر  شده که این امر با سیاست های کلی نظام و طرح آمایش سرزمینی در تناقض خواهد بود.

در هر صورت امیدواریم با عنایت ویژه حضرتعالی و سایر نمایندگان محترم و اساتید حاضر در مجلس انقلابی، در خصوص مصوبه یاد شده تجدید نظر و اطمینان خاطر فعالین اقتصادی که در حال حاضر با هزاران مشکل ریز و درشت دست به گریبان هستند را فراهم آوریم. انشا ء ا… .»

پست الکترونیکی
واتساپ
چاپ
سید ذبیح الله امامزاده
سید ذبیح الله امامزاده
کارشناس خبر و رسانه

آخرین اخبار

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین عناوین