پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

|

Search
Close this search box.

پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

Search
Close this search box.

افتتاح ۸۲ پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به دست رییس جمهور

82 پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی در 5 منطقه آزاد و 7 منطقه ویژه اقتصادی فردا در فاز نخست افتتاح پروژه های مناطق آزاد در دولت سیزدهم به افتتاح می رسد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، 82 پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی با بیش از 61 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی قشم، ارس، کیش، انزلی و ماکو و مناطق ویژه اقتصادی پارسیان، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد، بجنورد و نمین به صورت همزان توسط رییس جمهور محترم به بهره برداری می رسد.
در این دوره از افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ اشتغالزایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای بیش از 8 هزار نفر ایجاد خواهد شد.
بر این اساس؛ 25 پروژه صنعتی و کشاورزی در منطقه آزاد ارس به بهره برداری می رسد که مهم ترین آن افتتاح واحدهای پرشیان خودرو ارس، احداث گلخانه هیدرویونیک و صنایع سازه است. ارزش سرمایه گذاری ها در پروژه های «منطقه آزاد ارس» 10 هزار و 454 میلیارد ریال و 8.5 میلیون دلار است که برای 395 نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است.
26 پروژه نیز در منطقه آزاد قشم به بهره برداری می رسد. ارزش سرمایه گذاری این پروژه ها در قشم 207 میلیارد ریال  و 90 میلیون یورو است و تعداد فرصت شغلی ایجاد شده نیز 477 نفر است.
همچنین در نخستین مراسم افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی 8 پروژه را در منطقه آزاد کیش افتتاح می شود. ارزش سرمایه گذاری پروژه ها در کیش 14 هزار و 505 میلیارد ریال است که تماما توسط بخش دولتی و خصوصی تامین شده است. فرصت شغلی ایجاد شده نیز در این پروژه ها 374 نفر خواهد بود که مهم ترین آن افتتاح هلی پورت و هلی پد فرودگاه، احداث انبار و سیستم انتقال بار از دریا به خشکی و بازسازی و به سازی سالن های ورزشی اسکواش است.
در منطقه آزاد انزلی نیز 12 پروژه به ارزش سرمایه گذاری 3 هزار و 470 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد. این پروژه ها امکان اشتغال 355 نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده است. ساخت خطوط لوله انتقال فراورده های فله مایع، واحد تولید تجهیزات پزشکی و واحد تولید لوازم جانبی تلفن همراه از جمله پروژه هایی است که قرار است در منطقه آزاد اروند افتتاح شود. بهره برداری از فاز اول دام پروری 10 هزار راس منطقه آزاد ماکو با سرمایه گذاری 2 هزار میلیارد ریالی که 300 فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کند، در این روز صورت می گیرد.

همچنین 11 پروژه نیز در مناطق ویژه اقتصادی پارسیان، نمین، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد و بجنورد به بهره برداری می رسد.

مجموع ارزش پروژه های قابل افتتاح در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان 27.9 میلیون یورو توسط بخش دولتی است. پست شماره 7 و شماره 8 بندر پارسیان از جمله مهم ترین موارد قابل افتتاح در این منطقه است. این پروژه ها در مجموع در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان اشتغال 100 نفر را به همراه دارد.
در منطقه ویژه اقتصادی سهلان نیز واحدهای طراحی و مونتاژ ماشین آلات صنایع کاغذسازی، تولید مواد ضدعفونی کننده و پاک کننده غیرالکلی، انواع یخچال و فریز افقی و عمودی غیر خانگی و یخچال و فریزر صندوقی خانگی با حجم سرمایه گذاری یکهزار و 421 میلیارد ریال و اشتغالزایی 275 نفر به بهره برداری می رسد.
طرح توسعه کود شیمیایی و طرح توسعه واحد تولید قند کله از جمله طرح هایی است که در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر با سرمایه گذاری 520 میلیارد ریالی توسط بخش خصوصی به بهره برداری می رسد و بالغ بر 80 فرصت شغلی به صورت مستقیم ایجاد می کند.
تصفیه خانه فاضلاب منطقه ویژه اقتصادی لرستان نیز روز پنجشنبه به بهره برداری می رسد که قابلیت تصفیه 600 متر مکعب آب در روز را دارد و 17 فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کند. این طرح با سرمایه گذاری 144 میلیارد ریالی بخش دولتی ساخته شد.
تکمیل عملیات اجرای سیل بند غربی منطقه ویژه لامرد که 110 فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است با سرمایه گذاری 84 میلیارد ریالی بخش دولتی به نتیجه رسید.
اجرای شبکه روشنایی معابر منطقه ویژه اقتصادی بجنورد نیز طرح دیگری است که در مناطق ویژه اقتصادی با سرمایه گذاری 13 میلیارد ریالی به بهره برداری خواهد رسید و 20 فرصت شغلی نیز ایجاد می کند.
در مجموع این 11 پروژه در مناطق ویژه اقتصادی، 517 فرصت شغلی به صورت مستقیم، بالغ بر 2 هزار و 330 فرصت شغلی به صورت غیرمستقیم ایجاد می کند که با سرمایه گذاری 241 میلیارد ریالی بخش دولتی، 1941 میلیارد ریالی بخش خصوصی و 27.9 میلیون یورویی ارزی به سرانجام رسید.

گفتنی است؛ در مجموع 39 طرح صنعتی، 39 طرح عمرانی و 4 طرح کشاورزی در اولین فاز از افتتاح طرح های صنعتی، عمرانی و کشاورزی در مناطق آزاد در دولت سیزدهم افتتاح می شود و بالغ بر 8 هزار فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این مناطق ایجاد می کند و نقشی بسزا در رفع بیکاری در مناطق محروم ایفا می کند.

پست الکترونیکی
واتساپ
چاپ
سید ذبیح الله امامزاده
سید ذبیح الله امامزاده
کارشناس خبر و رسانه

آخرین اخبار

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین عناوین