پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

|

Search
Close this search box.

پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

Search
Close this search box.

17 درصد سرمایه‌گذاری خارجی متعلق به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: 148 میلیون دلار در مناطق آزاد و 15 میلیون دلار در مناطق ویژه سرمایه‌گذاری شده که در مجموع به 163 میلیون دلار رسید که 17 درصد کل سرمایه‌گذاری خارجی کشور در سال 1400 را به خود اختصاص داده است.

به گزارش فرینا، «سعید محمد» امروز پنجشنبه (29 اردیبهشت ماه) پس از آیین افتتاح 82 طرح صنعتی، عمرانی و کشاورزی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در اولین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس آمارها صادرات از مناطق آزاد به خارج از مرزهای کشور یک میلیارد و 96 میلیون دلار و از مناطق ویژه اقتصادی 15 میلیارد و 600 میلیون دلار انجام‌شده که در سال 1400 مجموعاً به 15 میلیارد و 700 میلیون دلار رسیده است که البته این آمارها شامل ترانزیت‌های انجام‌شده نمی‌شود و تماماً مربوط به تولیدات مناطق است.

وی افزود: با وجود تمام اخبار کذب مبنی بر سکوی وارداتی بودن مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال 1400 شاهد یک میلیارد و 106 میلیون دلار در مناطق آزاد و سه میلیارد و 590 میلیون دلار در مناطق ویژه اقتصادی بودیم که مجموع آن به چهار میلیارد و 700 میلیون دلار رسیده است.

مشاور رییس جمهور تاکید کرد: تراز تجاری در مناطق ویژه اقتصادی در سال 1400 به 11 میلیارد دلار رسید البته در مناطق آزاد این تراز منفی است، اما فاصله 10 میلیون دلاری دارد؛ این رقم در سال 95 حدود 900 میلیون دلار منفی بود؛ ولی با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال 1401 تراز تجاری مثبت خواهد شد.

100 هزار میلیارد سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد/ بازگشت 10 میلیون و 800 هزار متر زمین به دولت

سعید محمد در خصوص سرمایه‌گذاری در این مناطق در سال 1400 تصریح کرد: 36 هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد تجاری و 64 هزار میلیارد تومان در مناطق ویژه اقتصادی سرمایه‌گذاری شده که مجموع آن به 100 هزار میلیارد سرمایه‌گذاری داخلی می‌رسد.

وی با اشاره به وضعیت معاملات در مناطق آزاد، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته معاملات ملکی بسیاری شکل گرفته و در ابهام قرار داشت که با بررسی‌های حقوقی به آن‌ها رسیدگی شد.

وی افزود: از شهریورماه سال گذشته تاکنون 10 میلیون و 800 هزار متر به ارزش 83 هزار میلیارد تومان که نزدیک به رقم بودجه عمرانی کشور است با روش‌های حقوقی و قضایی به نفع مناطق آزاد برگشته است و در سال جاری بیش از این میزان  بازخواهد گشت.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه در 150 کشور جهان بیش از پنج هزار و 700 منطقه آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد، تصریح کرد: در ایران با توجه به سیاست های توسعه ای هشت منطقه آزاد در کشور داریم که هفت منطقه از جمله اردبیل، قصر شیرین، مهران،‌ بوشهر، زابل و اینچه برون نیز مصوب و در حال راه اندازی است، 33 منطقه ویژه اقتصادی داریم و 46 منطقه دیگه نیز باید ایجاد شود.

سعید محمد با بیان اینکه ظرفیت بسیاری در این مناطق وجود دارد،‌ خاطرنشان کرد: 10 درصد از کل هزینه های توسعه ای و زیرساختی توسط دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تامین می شود و 90 درصد دیگر توسط بخش خصوصی و در عوض یک واحد هزینه، 9 واحد سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی 6 هزار و 370 میلیارد تومان هزینه توسعه زیرساخت ها شامل حمل و نقل عمران منطقه ای گردشگری صنعت و معدن را انجام داده است، اظهار داشت: در زمینه ایجاد شغل 531 هزار شغل مستقیم ایجاد شده که 360 هزار شغل مربوط مناطق آزاد و 171 هزار شغل مربوط به مناطق ویژه اقتصادی است.

مشاور رییس جمهور تصریح کرد: دو هزار و 530 واحدهای تولیدی فعال در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر هستند که یک هزار و 770 واحد آن در مناطق آزاد و 754 واحد آن در مناطق ویژه اقتصادی واقع شده است و بیش از 47 هزار واحد صنفی مستقر هستند و دو هزار و 300 واحد خدماتی تخصصی مانند پولی، لجستیکی و بانکی فعالیت می کنند.

سعید محمد خاطرنشان کرد: ارزش تولیدات واحدهای مستقر در مناطق آزاد در سال 1400 به 592 هزار میلیارد تومان رسید که 47 هزار میلیارد تومان آن در مناطق آزاد و 545 هزار میلیارد تومان آن در مناطق ویژه  اقتصادی بود.

وی در خصوص گردشگری در مناطق آزاد نیز گفت: نوروز امسال چهار میلیون و 900 هزار گردشگر به این محدوده ها سفر کردند که این رقم نسبت به نوروز سال 98 و پیش از آغاز کرونا رشد 30 درصدی را نشان می دهد.

خودروهای برقی به مناطق آزاد وارد می شوند

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه بعد از ممنوعیت واردات خودرو در سال 1397، مناطق آزاد نیز وارداتی نداشت، تصریح کرد: در این سال ها با مشکل خودرو مواجهه بودیم که چهره کیش و قشم به عنوان جزایر گردشگری را خراب کرد.

سعید محمد با بیان اینکه از واردات سال های گذشته حدود دو هزار و 500 خودرو در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار داشت، تاکید کرد: پیگیر بودیم تا با صدور رای دادگاه مبنی بر عدم امکان استفاده این خودروها در سرزمین اصلی بتوانیم از آنها در مناطق آزاد بهره ببریم که موافقت اولیه نیز کسب شد اما با توجه به زمانبر بودن و نیاز به تامین خودرو در جریان جام جهانی، درخواست کردیم که خودرو را به طور مستقیم به مناطق آزاد وارد شوند.

وی گفت: در دو هفته گذشته واردات خودرو در هیات دولت مطرح و مورد تایید قرار گرفت و مقرر شد که پس از تعیین شیوه نامه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروی برقی به صورت نامحدود وارد مناطق آزاد کشور شود.

همکاری در جام جهانی فوتبال قطر در دستور کار است

مشاور رییس جمهور درباره زیرساخت های منطقه آزاد کیش برای مسابقات جام جهانی اظهار داشت: دو فروند کشتی کروز تامین شده و تا برگزاری مسابقات سه فروند کشتی دیگر تامین می‌شود و ظرفیت این کشتی بین 150 تا 350 مسافر است.

سعید محمد با بیان اینکه زیرساخت های هتل های کیش در حال افزایش است و دو هتل 5 ستاره به زودی افتتاح می‌شود، ادامه داد: قرار بر این است که 400 پرواز در هفته در ایام جام جهانی از کشورمان به قطر برقرار شود .

وی تاکید کرد: طبق مذاکرات انجام شده قرار بر این است که فضاهای اسکان ایران هم در هایا کارت قطر تعریف شود و در این صورت یک بُرد خوبی برای کشورمان ایجاد می شود و قرار شده برای افراد که تمایلی ندارند مهر ورود ایران به پاسپورتشان نخورد.

واردات نامحدود خودروی برقی به مناطق آزاد

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی درباره واردات خودرو از مناطق آزاد گفت: از سال 97 که واردات خودرو در کشور ممنوع اعلام شد، 2500 خودرو خارج از ضوابط وارد کشور شده بود و درخواست ما این بود که از این خودروها برای کیش و قشم استفاده شود چرا که چهره منطقه آزاد کیش به دلیل مسائل حمل و نقل خراب شده بود اما با زمان بر شدن پروسه موافقت، مسیر دیگری را دنبال کردیم.

سعید محمد افزود: با پیگیری های انجام شده قرار بر این شد که 2000 خودرو برقی تا سقف 20 هزار دلار وارد کیش و قشم شود که با توجه به برقی بودن این خودروها، سقف خودرو برداشته شد و واردات این خودرو برقی منتظر تدوین شیوه نامه وزارت صمت است.

موافقت بانک مرکزی برای ایجاد بانک آف‌شور در کیش

این مقام ارشد مناطق آزاد با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای ایجاد بانک آف‌شور، اظهار داشت: طی شش ماه گذشته با مذاکرات با بانک مرکزی مجوز تاسیس بانک آف‌شور صادر شد و اکنون به دنبال جذب سهامداران خارجی هستیم که بتوان مقدمات راه اندازی آن ‌را فراهم کرد.

سعید محمد با بیان اینکه آف‌شور یک شعبه ارزی بانکی مستقل از بانک مرکزی در مناطق آزاد است، تاکید کرد: با راه‌اندازی این بانک ایرانیان خارج از کشور می توانند ارز خود را برای سرمایه گذاری مناطق آزاد به کشور بیاورند و با توجه به تحریم ها با مشکلی مواجه نشوند.

وی تصریح کرد: با وجود مستقل بودن بانک آف‌شور از بانک مرکزی، بخشی از نظارت را برعهده دارد.

مالیات بر ارزش افزوده مهاجرت سرمایه گذاران را به دنبال دارد

مشاور رییس جمهور اظهار داشت: در حال حاضر مناطق آزاد 20 سال و مناطق ویژه اقتصادی 13 سال معافیت مالیاتی و گمرکی دارند اما در دی ماه سال گذشته قانون مالیات بر ارزش افزوده باری تصویب شد که مشکلات فراوانی را از جمله دو برابر شدن مالیات را به دنبال داشت.

سعید محمد با بیان اینکه به دنبال اصلاح این قانون هستیم، گفت: در صورتی که این روند ادامه داشته باشد امکان کوچ سرمایه گذاران افزایش می یابد زیرا به عنوان مثال امارات مزیت 50 سال معافیت مالیاتی، اعطای زمین رایگان و اعطای تسهیلات ارزی معادل 90 درصد سرمایه مورد نیاز را ارائه می دهد.

وی همچنین درباره احداث مناطق آزاد مشترک با کشورهای همسایه نیز گفت: تفاهم نامه هایی در این زمینه با قطر، ارمنستان و عمان نهایی شده که به زودی به امضا خواهد رسید و همچنین از سوی روسیه، سوریه و اقلیم کردستان برای راه اندازی مناطق آزاد مشترک علاقه مندی هایی وجود دارد.

گفتنی است؛ صبح امروز پنج‌شنبه (29 اردیبهشت ماه) با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور 82 پروژه صنعتی، عمرانی و کشاورزی با بیش از 61 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی قشم، ارس، کیش، انزلی و ماکو و مناطق ویژه اقتصادی پارسیان، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد، بجنورد و نمین به صورت همزمان‌ به بهره‌برداری رسید.

پست الکترونیکی
واتساپ
چاپ
سید ذبیح الله امامزاده
سید ذبیح الله امامزاده
کارشناس خبر و رسانه

آخرین اخبار

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین عناوین