پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

|

Search
Close this search box.

پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

Search
Close this search box.

حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در نمایشگاه ظرفیت های سرمایه گذاری منطقه آزاد ارس در تبریز

نمایشگاه دستاوردها و ظرفیت های سرمایه گذاری منطقه آزاد ارس با حضور حجت‌الله عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو و جمعی از مسئولین سازمان منطقه آزاد ارس در تبریز افتتاح شد.

 دبیرشورای عالی مناطق آزاد و ويژه اقتصادی روز سه شنبه در آیین افتتاح نخستین نمایشگاه «ارس اکسپو» دستاوردها،توانمندی ها و ظرفیت های منطقه آزاد ارس در تبریز از تدوین ۲ راهبرد اساسی در مناطق آزاد خبر داد و افزود: مردمی و جهانی کردن مناطق آزاد از برنامه های اساسی ما درباره آینده این مناطق است.

وی با بیان اینکه مناطق آزاد باید به مردم محلی و فعالان بخش اقتصادی خصوصی سپرده شود، اظهار کرد: مناطق آزاد ملی هستند و همه مردم ایران مخاطب مناطق آزادند و این مناطق باید آن قدر بر منافع تک تک مردم تاثیر داشته باشد که همه نسبت به این مناطق متعهد شوند.

عبدالملکی با اشاره به پتانسیل های مناطق آزاد و تاثیر مستقیم آن بر اقتصاد کشور بر تقویت و تکمیل زیرساخت ها، ایجاد بورس بین المللی و تکمیل زیرساخت های اقتصادی تاکید کرد و گفت: مناطق آزاد باید اقتصاد ایران را به اقتصاد جهانی وصل کنند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور با تاکید بر ایجاد مناطق آزاد مشترک و بین المللی، خاطرنشان کرد: با ۱۶ کشور برای ایجاد مناطق آزاد مشترک مذاکره کرده ایم که همین قرارداد برگ اقتصادی با چین بخش اعظمش در رابطه با مناطق آزاد است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به دلیل نیروی کار ارزان، انرژی ارزان، موقعیت جغرافیایی عالی و مجاورت با چند کشور اروپایی و آسیایی بهشت سرمایه گذاری در جهان است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی یکی از پرسودترین و پرظرفیت ترین کشورها برای سرمایه گذاری است که در فضای بین المللی چندان راجع به آن صحبت نشده است و ما در حال رفع موانع بروکراسی برای جذب سرمایه گذار خارجی در این مناطق هستیم.

عبدالملکی با بیان اینکه ما در آستانه گام دوم انقلاب اسلامی هستیم، گفت: در سال ۱۳۹۸ مطالعه ای در ارتباط با آنچه در گام اول گذشته و آنچه در پیش رو داریم، انجام شد و وضعیت پیشرفت فیزیکی کشور را در طول ۴۰ سال مطالعه کردیم و از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۷ را در نظر گرفتیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور ادامه داد: در این مطالعه میانگین ۲۰ کشور برتر دنیا را در نظر گرفتیم که تا بدانیم در این مسیری که دنیا سیر کرده ما کجا هستیم؛ مشاهده شد که در سال ۱۳۵۷ وضعیت پیشرفت ما از ۲۰ کشور پایین تر اما سرعت پیشرفت ما بعد از انقلاب بالاتر بود و اکنون ما اندکی از میانگین پیشرفت ۲۰ کشور بالاتر هستیم.

عبدالملکی با بیان اینکه اگرچه پیشرفتی که مردم انتظار داشتند محقق نشده است، افزود: بعد از انقلاب جمعیت ما ۲.۷ برابر شده است در حالی که درآمد سرانه هر ایرانی با قدرت خرید بعد از انقلاب ۶ برابر شده و در این مدت درآمد سرانه هر آمریکایی دو برابر شده و سرعت پیشرفت ما به لحاظ شاخص سه برابر امریکا بوده است.

وی خاطرنشان کرد: طبق اعلام گزارش بانک جهانی قبل از انقلاب ۴۶ درصد مردم ایران زیر خط فقر بودند امروز طبق اعلام همین بانک هفت درصد مردم زیر خط فقر قرار دارند.

عبدالملکی با اشاره به شاخص امید به زندگی در کشور گفت: ایران بعد از انقلاب اسلامی بیشترین شاخص امید به زندگی را در بین تمام کشورهای دنیا داشته است.

نخستین نمایشگاه اکسپو ارس با حضور فعالان اقتصادی در بخش‌های صنعت، کشاورزی، تجارت، بازار و خدمات از ۲۵ تا ۲۸ بهمن ماه جاری در سالن ۶۰۰۰ متر مربعی پروین اعتصامی نمایشگاه بین‌المللی تبریز میزبان علاقمندان است.

علاوه بر نمایش دستاوردها و توانمندی‌های منطقه آزاد ارس، بیش از ۱۰۰ فرصت جدید سرمایه‌گذاری نیز در این نمایشگاه رونمایی می‌شود.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشورمان و در مجاورت جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته است و با وسعت ۵۱ هزار هکتار ۱۳۷ کیلومتر با تبریز فاصله دارد.

در مناطق آزاد تجاری تسهیلات ویژه‌ای نسبت به سرزمین اصلی به سرمایه‌گذاران اعطا می‌شود که به‌ طور معمول شامل تخفیف مالیاتی، در اختیار دادن زمین و غیره می‌شود.

در دو زون (بخش) صنعتی این منطقه بیش از ۱۵۰ واحد تولیدی و صنعتی فعالیت می کنند و بزرگترین واحد تولیدات گلخانه ای کشور در منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس واقع است.

 

پست الکترونیکی
واتساپ
چاپ
سید ذبیح الله امامزاده
سید ذبیح الله امامزاده
کارشناس خبر و رسانه

آخرین اخبار

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین عناوین