پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

|

Search
Close this search box.

پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

Search
Close this search box.

مثبت شدن تراز تجاری مناطق آزاد / ایجاد 120 هزار فرصت شغلی در مناطق آزاد كشور

دبير شورايعالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي، با استناد به شاخص گزارش های هشت ساله ارائه شده از مثبت شدن تراز تجاری مناطق آزاد کشور و ایجاد 120 هزار فرصت شغلی در این مناطق خبر داد.

به گزارش فرينا، حمیدرضا مومنی، شامگاه چهارشنبه دهم شهریور در نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی و روسای جوامع صنفی کیش که در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد؛ بر اهمیت مثبت شدن تراز تجاری و ایجاد 120 هزار فرصت شغلی در مناطق آزاد، گفت: اجرای طرح های عمرانی و اقتصادی در مناطق آزاد با سرمایه گذاری بالغ بر 307 میلیارد تومان، 52 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مومنی بر نقش موثر بخش خصوصی در اجرای طرح های مناطق آزاد کشور تاکید کرد و اظهار داشت: بخش خصوصی فعال با یک نیروی مضاعف، اندیشه و وظایف جدید می تواند در  توسعه، پیشرفت و تحول منطقه نقش آفرینی کند.

به گفته وي، بر اساس شاخص های به دست آمده از گزارش های ارائه شده نقش مناطق آزاد در ایجاد زیرساخت ها 8 درصد است و سرمایه گذاران نیز از این سهم 92 درصد را به خود اختصاص دادند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به گزارش های ارائه شده از پیش بینی فعالیت های سه سال آینده مناطق آزاد خبر داد و افزود: ارائه گزارش ها بیانگر این مهم است که در 8 سال گذشته چه اقداماتی در این مناطق محقق شده و برنامه سه سال آینده مناطق آزاد بر چه مبنایی تدوين شده است.

مومنی در خصوص بازدیدهای دوره ای با هدف رسیدگی و مرتفع کردن مشکلات مناطق آزاد، گفت: در نخستین بازدید های دوره ای تعداد 128 مشکل و موانع در این مناطق شناسایی شد که با پیگیری های مستمر و تلاش مضاعف برای حل مشكلات اقدام شده است؛ خوشبختانه امروز تعداد 128 مشکل شناسایی شده به 2 مورد کاهش یافته است.

وی یکی از مشکلات مناطق آزاد را ارزش افزوده عنوان کرد و بیان داشت: این موضوع باید در سران سه قوه حل شود و یا با پیگیری پیشنهاد ارائه شده به کمیسیون اقتصادی مجلس که پس از شش ماه طبق قانون قابل مطرح شدن است با تمام توان برای حل آن تلاش خواهیم کرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، یکی از شاخص های مهم انتخاب مدیران عامل مناطق آزاد کشور را آشنایی به منطقه و داشتن تخصص لازم در حوزه مالی عنوان کرد و افزود: با شفاف سازی و اصلاح ساختار سازمانی می توانیم گام های موحثری در این زمینه برداشت.

مومنی با بیان این که در حال حاضر مناطق آزاد هیچی مزیتی ندارند  و 98 درصد از 5هزار و 400 منطقه آزادی که در جهان وجود دارد اعتقاد بر بخشش مالیاتی و 94 درصد نیز در حوزه گمرک است، اظهار داشت: با خودداری از ایجاد مناطق آزاد جدید ویژه تجاری و اقتصادی این مهم در قانون برنامه هفتم مصوب شود.

وی بر لزوم اهمیت رونق مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: این مناطق باید محور صادرات، انتقال دانش فنی و تکنولوژی، مرکز سرمایه گذاری داخلی و خارجی، مرکز اشتغال و تولید نیروی متخصص باشند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در خصوص ادغام معاونت گردشگری و فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: سازمان های مناطق آزاد در حوزه گردشگری نقش  سیاست گذار را برعهده دارند.

مومنی فعالیت های “بورس بین الملل و بورس‌های مختلف، بانک اختصاصی، بازار مالی و سرمایه” را از اقدامات مهم مناطق آزاد کشور برشمرد و افزود: در این مدت گردش مالی مناطق آزاد گردش مطلوب بوده و عواید آن باید به مناطق آزاد بازگردد و موضوع دیگر بازار مالی و سرمایه است که در این حوزه نیز تلاش می‌کنیم راه‌هایی پیش رو هموار کنیم تا بتوانیم در حوزه اقتصادی از نظر مالی از  بخش خصوصی حمایت کنیم و در این خصوص نیز  اقدامات خوبی انجام شده است.

وی اظهار داشت: طبق آخرین گزارش‌های دریافتی این مبلغ معادل 6 هزار میلیارد تومان بوده و جزیره کیش آن را پایه گذاری و اجرایی کرده است و تاکنون 2هزار و 500 میلیارد تومان عملیاتی کرده و سایر مناطق آزاد نیز به پیروی و الگو برداری از کیش در 3 هزار و 500 میلیارد تومان فعال شده‌اند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بیان داشت: در یک ماه آینده ساختاری ارائه خواهد شد که  نامه‌های ارسال شده به هر منطقه آزاد ثبت و کد رهگیری ارائه شود و تمام مراحل رسیدگی به نامه‌ها قابل پیگیری باشد و تا زمانی که اصلاحات در مناطق آزاد صورت نگیرد هیچ مشکلی در بیرون حل نخواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این نشست گفت: سازمان و دستگاه های اجرایی فعال در این منطقه با تلاش مضاعف نسبت به مقابله و مهار بیماری کرونا میان آحاد جامعه اقدام کردند و ضرر و زیان های ناشی از بیماری کرونا که متوجه صاحبان کسب و کارها در این منطقه شده است سازمان از آنها حمایت می کند.

جعفر آهنگران در خصوص واردات واکسن افزود: در این مورد اقداماتی انجام شده است که بتواند گره از مشکل منطقه آزاد کیش و به خصوص صنعت گردشگری باز کند.

آهنگران با اشاره به قانون طرح جامع در خصوص طرح سواحل کیش عنوان کرد: ما موظف به اجرای تمام کاربری‌های طرح جامع هستیم که قسمتی از آن مربوط به سواحل کیش بوده که باید رعایت حریم‌ها و کاربری‌های مربوط به سواحل بر طبق آن انجام شود در غیر این صورت باید پاسخگوی سازمان‌های نظارتی باشیم.

شایان ذکر است؛ این نشست با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور و هیئت همراه، مدیرعامل و برخی از معاونان و مدیران سازمان و فعالان اقتصادی و روسای جوامع صنفی کیش برگزار شد.

پست الکترونیکی
واتساپ
چاپ
سید ذبیح الله امامزاده
سید ذبیح الله امامزاده
کارشناس خبر و رسانه

آخرین اخبار

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین عناوین