پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

|

Search
Close this search box.

پایگاه خبری سازمان منطقه آزاد ماکو

Search
Close this search box.

سرمایه گذاری ۱۲۰۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی در منطقه آزاد ماکو

عملیات اجرایی سه پروژه کاشت گردو و پسته در ۲۶۰۰ هکتار توسط شرکت های آریا دشت ماکو، آراز سبز آریا و رایاکشت با سرمایه گذاری ۱۲۰۰۰ میلیارد ریال  آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو، همزمان با هفتمین روز از هفته دولت، با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو و جمعی از مسئولین منطقه، عملیات اجرایی واحد کشاورزی ۲۰۰۰ هکتاری کاشت گردو و پسته با سرمایه گذاری ۹۸۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی آغاز شد.

این پروژه با احداث باغ در زمینی به وسعت ۲۰۰۰ هکتار در دشت زیدون اجرا می شود و برای ۸۰۰ نفر اشغال ایجاد خواهد کرد.

همچنین یک واحد دیگر کشاورزی باغ پسته و گردو توسط شرکت آراز سبز آریا منطقه آزاد ماکو با سرمایه گذاری ۱۲۰۰میلیارد ریالی در دشت یارآغلی پلدشت و با اشتغالزایی ۱۲۰ نفر کلنگ زنی شد.

یک واحد کاشت مکانیزه پسته و گردوی گرمسیری  دیگر نیز به مساحت ۳۱۹ هکتار توسط شرکت رایا کشت با سرمایه گذاری ۹۶۰ میلیارد ریال همزمان کلنگ زنی شد.

منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو دارای ۹۶۰۲۹ هکتار زمین قابل کشت می باشد. پروژه سد کرم آباد که یکی از بزرگترین پروژه های ملی کشور به منظور مهار رودخانه های مرزی و استفاده از حقابه کشورمان از رودخانه ارس اجرا شده است، موجب زیرکشت رفتن ۲۲۰۰۰ هکتار از اراضی پایاب سد کرم آباد شده است که ظرفیت بزرگی در زمینه توسعه کشاورزی منطقه ایجاد شده است. در حال حاضر یکی از هلدینگ‌های بزرگ کشور کار خود را برای احداث گاوداری شیری ۱۰۰۰۰ راسی شروع کرده است و بدین منظور میزان زمین مورد نیاز جهت کشت علوفه در اختیار ایشان قرار گرفته است.

با توجه به پتانسیل های موجود در زمینه گلخانه، کشت و صنعت و صنایع تبدیلی، در حال حاضر کشاورزی در منطقه آزاد ماکو به یکی از گزینه های جذاب سرمایه گذاری در سطح کشور تبدیل شده است.

 

پست الکترونیکی
واتساپ
چاپ
سید ذبیح الله امامزاده
سید ذبیح الله امامزاده
کارشناس خبر و رسانه

آخرین اخبار

اخبار مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ترین عناوین